St Leger Festival 2021 Results

doncaster

Day One – Wednesday 8th September 2021

Race Winner Jockey Trainer
13:45 Take The Reins Nursery Handicap 2. Modern Games (Ire)  2/1 F William Buicksilk Charlie Appleby
14:20 British Stallion Studs Ebf Maiden Stakes 9. Israr  8/1 Robert Havlinsilk John & Thady Gosden
14:50 Mondialiste Leger Legends Classified Stakes 12. Natural Colour  11/1 Gary Bardwellsilk Saeed Bin Suroor
15:25 Japan Racing Association Sceptre Fillies’ Stakes 4. Just Beautiful  11/4 F Silvestre De Sousasilk Ivan Furtado
16:00 Cazoo Scarbrough Stakes 3. Khaadem (Ire)  5/4 F William Buicksilk Charles Hills
16:30 I Love Julie Parkes Handicap 4. Anmaat (Ire)  11/4 William Buicksilk Owen Burrows
17:00 Visit Doncaster Handicap 7. Wentworth Falls  9/2 Connor Beasleysilk Geoffrey Harker

Day Two – Thursday 9th September 2021

Race Winner Jockey Trainer
13:10 Silk Series Handicap (Pro-Am Female Jockeys) 5. Call Me Ginger  3/1 Amie Waughsilk Jim Goldie
13:40 British Stallion Studs Ebf ‘Carrie Red’ Fillies’ Nursery Handicap 4. Allayaali (Ire)  9/1 Dane O’Neillsilk Charles Hills
14:10 Weatherbys Scientific £200,000 2-Y-O Stakes 12. Harrow (Ire)  3/1 Oisin Murphysilk Andrew Balding
14:40 Cazoo May Hill Stakes 2. Inspiral  2/9 F Frankie Dettorisilk John & Thady Gosden
15:15 Hippo Pro3 Park Hill Fillies’ Stakes 6. Free Wind (Ire)  15/8 F Frankie Dettorisilk John & Thady Gosden
15:45 Cazoo Handicap 4. Modern News  6/4 F William Buicksilk Charlie Appleby
16:15 Hilton Garden Inn Doncaster Conditions Stakes 1. Harrovian  7/2 Frankie Dettorisilk John & Thady Gosden

Day Three – Friday 10th September 2021

Race Winner Jockey Trainer
13:10 Coopers Marquees Maiden Stakes 14. Thunder Max  16/1 Rossa Ryansilk Richard Hannon
13:40 Cazoo Flying Scotsman Stakes 8. Noble Truth (Fr)  9/1 William Buicksilk Charlie Appleby
14:10 Wainwright Flying Childers Stakes 3. Caturra (Ire)  7/1 Adam Kirbysilk Clive Cox
14:40 Doncaster Cup Stakes 2. Stradivarius (Ire)  4/11 F Frankie Dettorisilk John & Thady Gosden
15:15 Racehorselotto.Com Mallard Handicap 4. Rhythmic Intent (Ire)  6/1 Hollie Doylesilk Stuart Williams
15:45 Cazoo Handicap 9. Able Kane  9/2 Oisin Murphysilk Rod Millman
16:20 British Ebf Premier Fillies’ Handicap 5. Sea La Rosa (Ire)  2/1 Adam Farraghersilk William Haggas

Day Four – Saturday 11th September 2021

Race Winner Jockey Trainer
13:15 Vertem Nursery Handicap 4. Desert Angel (Ire)  15/2 Hollie Doylesilk Richard Hannon
13:45 Portland Handicap 1. Hurricane Ivor (Ire)  11/2 F Tom Marquandsilk William Haggas
14:20 Champagne Stakes 2. Bayside Boy (Ire)  5/1 David Egansilk Roger Varian
15:00 Cazoo Park Stakes 3. Glorious Journey  5/2 William Buicksilk Charlie Appleby
15:35 Cazoo St Leger Stakes 3. Hurricane Lane (Ire)  8/11 F William Buicksilk Charlie Appleby
16:05 Hippo Pro 3 Handicap 4. Title (Ire)  11/10 F David Egansilk Roger Varian
17:10 Vermantia Handicap 6. Royal Fleet  11/8 F William Buicksilk Charlie Appleby