Cheltenham Festival 2023 Results

cheltenham

Day One – 14th March 2023

Race Winner Jockey Trainer
13:30 Sky Bet Supreme Novices’ Hurdle 10. Marine Nationale (Ire)  9/2 M. J. M. O’Sullivansilk Barry Connell, Ireland
14:10 Sporting Life Arkle Challenge Trophy Novices’ Chase 3. El Fabiolo (Fr)  11/10 F P. Townendsilk W. P. Mullins, Ireland
14:50 Ultima Handicap Chase 10. Corach Rambler (Ire)  6/1 Jf Derek Foxsilk Lucinda Russell
15:30 Unibet Champion Hurdle Challenge Trophy 1. Constitution Hill  4/11 F Nico De Boinvillesilk Nicky Henderson
16:10 Close Brothers Mares’ Hurdle 4. Honeysuckle  9/4 Jf Rachael Blackmoresilk Henry de Bromhead, Ireland
16:50 Boodles Juvenile Handicap Hurdle 10. Jazzy Matty (Fr)  18/1 M. J. M. O’Sullivansilk Gordon Elliott, Ireland
17:30 Wellchild National Hunt Challenge Cup Amateur Jockeys’ Novices’ Chase 4. Gaillard Du Mesnil (Fr)  10/11 F Mr P. W. Mullinssilk W. P. Mullins, Ireland

Day Two – 15th March 2023

Race Winner Jockey Trainer
13:30 Ballymore Novices’ Hurdle 7. Impaire Et Passe (Fr)  5/2 P. Townendsilk W. P. Mullins, Ireland
14:10 Brown Advisory Novices’ Chase 8. The Real Whacker (Ire)  8/1 Sam Twiston-Daviessilk Patrick Neville
14:50 Coral Cup Handicap Hurdle 14. Langer Dan (Ire)  9/1 Harry Skeltonsilk Dan Skelton
15:30 Betway Queen Mother Champion Chase 4. Energumene (Fr)  6/5 F P. Townendsilk W. P. Mullins, Ireland
16:10 Glenfarclas Chase 4. Delta Work (Fr)  11/10 F Keith Donoghuesilk Gordon Elliott, Ireland
16:50 Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup Handicap Chase 16. Maskada (Fr)  22/1 D. J. O’Keeffesilk Henry de Bromhead, Ireland
17:30 Weatherbys Champion Bumper 1. A Dream To Share (Ire)  7/2 Mr J. L. Gleesonsilk John E. Kiely, Ireland

Day Three – 16th March 2023

Race Winner Jockey Trainer
13:30 Turners Novices’ Chase 8. Stage Star (Ire)  15/2 Harry Cobdensilk Paul Nicholls
14:10 Pertemps Network Final Handicap Hurdle 5. Good Time Jonny (Ire)  9/1 L. A. Mckennasilk A. J. Martin, Ireland
14:50 Ryanair Chase 3. Envoi Allen (Fr)  13/2 Rachael Blackmoresilk Henry de Bromhead, Ireland
15:30 Paddy Power Stayers’ Hurdle 10. Sire Du Berlais (Fr)  33/1 M. P. Walshsilk Gordon Elliott, Ireland
16:10 Magners Plate Handicap Chase 13. Seddon (Ire)  20/1 B. W. Harveysilk John McConnell, Ireland
16:50 Jack De Bromhead Mares’ Novices’ Hurdle 3. You Wear It Well  16/1 Gavin Sheehansilk Jamie Snowden
17:30 Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Amateur Jockeys’ Handicap Chase 22. Angels Dawn (Ire)  10/1 Mr P. A. Kingsilk S. Curling, Ireland

Day Four – 17th March 2023

Race Winner Jockey Trainer
13:30 Jcb Triumph Hurdle 14. Lossiemouth (Fr)  11/8 F P. Townendsilk W. P. Mullins, Ireland
14:10 Mccoy Contractors County Handicap Hurdle 23. Faivoir (Fr)  33/1 Bridget Andrewssilk Dan Skelton
14:50 Albert Bartlett Novices’ Hurdle 17. Stay Away Fay (Ire)  18/1 Harry Cobdensilk Paul Nicholls
15:30 Boodles Cheltenham Gold Cup Chase 6. Galopin Des Champs (Fr)  7/5 F P. Townendsilk W. P. Mullins, Ireland
16:10 St. James’S Place Festival Challenge Cup Open Hunters’ Chase 18. Premier Magic (Ire)  66/1 Mr Bradley Gibbssilk Bradley Gibbs
16:50 Mrs Paddy Power Mares’ Chase 3. Impervious (Ire)  15/8 B. Hayessilk Colm A. Murphy, Ireland
17:30 Martin Pipe Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle 8. Iroko (Fr)  6/1 A. P. Kellysilk Oliver Greenall & Josh Guerriero